sobota, 29 stycznia 2011

Potrawy z rybnej masy mielonej.

Mieloną masę rybną sporządza się z mięsa ryb drobnych lub gorszego gatunku, które mają mało ości, a także z jadalnych części wnętrzności ryb. Najczęściej bierze się płocie, okonie, dorsze, dorady i miętusy.
Ryby drobne należy wypłukać na sicie, oskrobać, wypatroszyć i po odcięciu głów zemleć w całości. Natomiast ryby duże trzeba najpierw podzielić na filety, ściągnąć z nich skórę, a dopiero potem zemleć wraz z innymi składnikami, takimi jak bułka moczona w mleku, tłuszcz, cebula, jajka i przyprawy.
Zmielona masa powinna być jasna, jednolita i mieć właściwy dla ryb zapach. Jest ona wydajna i tania, a posiada wysoką wartość odżywczą. Można z niej zrobić różnego rodzaju potrawy gotowane, duszone, smażone, a nawet pieczone. Ponieważ potrawy te nie mają ości, nadają się szczególnie dla dzieci i osób w podeszłym wieku. Przyrządzane z ryb chudych i gotowane mogą być także zastosowane w żywieniu dietetycznym.
Najbardziej popularne przepisy kulinarne na gotowane potrawy z mielonej masy rybnej to pulpety, rolady i ryby faszerowane. Podaje się je na gorąco lub na zimno. Z mielonych ryb smaży się kotleciki lub krokiety. Do smażenia używa się oleju, a gotowe dania podaje się na gorąco lub na zimno. Z duszonej masy rybnej zazwyczaj robi się zraziki i klopsiki, do których dodatkiem są sałatki, surówki oraz sosy poprawiające smak i zapach oraz wartość odżywczą. Potrawy z masy rybnej można również zapiekać, następnie należy przyrządzić ją tak, jak mięso mielone na zrazy i uformować jeden większy wałek w kształcie klopsa, obtoczyć w bułce tartej, obsmażyć i upiec w piekarniku. Upieczony, pokrojony w plastry klops z suma można podać albo bez dodatków, albo również z ostrymi sosami, na zimno bądź na gorąco.

Szynka peklowana.

Zaopatrzmy się w dwa i ćwierć kilograma wieprzowiny "od szynki". Poprośmy o zwarty kawałek, odkrojony wzdłuż włókien (bo plastry kroi się w poprzek włókien). Nie przejmujmy się, jeśli nie będzie miał idealnego kształtu - np. walca - bo uformujemy go w odpowiednim czasie.
Oprócz mięsa będzie potrzebna mieszanka peklująca. Kupimy ja w sklepie spożywczym, ale nie zawsze jest, toteż zacznijmy poszukiwania trochę wcześniej. W sklepach są mieszanki o różnych nazwach. Którąkolwiek kupimy, ściśle stosujmy się do instrukcji podanej na opakowaniu. Określa ona, ile mieszanki, a ile soli potrzeba na każdy kilogram szynki. Do naszej porcji weźmy łyżeczkę ziaren pieprzu, 3-4 ziarna ziela angielskiego, 2 liście laurowe, kilka ząbków czosnku. Kupmy kostkę smalcu na razie włóżmy ją do zamrażalnika.
Mięso peklujemy w nie za dużym, ale też nie za ciasnym garnku kamiennym lub w porcelanowej głębokiej misie. Garnek już przygotowany, w czajniku stygnie przegotowana woda, a my zabieramy się do nieskomplikowanych czynności związanych z peklowaniem. Mielimy pieprz i ziele angielskie, kruszymy liści laurowe, miażdżymy czosnek. Bardzo staranie mieszamy te ingrediencje.
Odrobiną tej mieszaniny nacieramy wypłukane wcześniej pod bieżącą wodą i osuszone mięso. Wygniatamy je rękami kilka minut. Wkładamy do garnka lub miski - niech sobie poleży kilka godzin w temperaturze pokojowej. Na wszelki wypadek przykryjmy naczynie ściereczką. Teraz robimy zalewę. Do emaliowanego garnka wlewamy litr zimnej wody, wsypujemy do niej 4 dag mieszanki peklującej i resztę wymieszanych przypraw, mieszamy wszystko staranie. Wlewamy gotową zalewę do naczynia, w którym od paru godzin czeka mięso. Ma być całkowicie w niej zanurzone. Na koniec obciążamy mięso talerzykiem odwróconym do góry dnem. Talerzyk powinien zanurzyć się w płynie. Wreszcie wstawiamy miskę na dolną półkę lodówki i pozostawiamy ją tam na 7-8 dni. Codziennie wyjmujmy na chwilkę miskę i obracajmy mięso, żeby się równomiernie zapeklowało.
Zapeklowane mięso wyjmujemy z zalewy, starannie osuszamy czystą ściereczką lub gazą (albo kładziemy je na plastikowym sicie; niech na nim przez jakiś czas poleży i samo obeschnie). Jeśli wydaje nam się nieforemne, zrolujmy je odrobinę, zesznurujmy grubą lnianą niciąlub cienkim sznureczkiem jak baleron.Teraz szynkę pozostaje tylko udusić lub upiec, jak wolimy. Jeśli decydujemy się udusić mięso, rozpuszczamy w rondlu pół kostki smalcu. Możemy do niego dodać odrobinę przypraw, tych samych co do zalewy (oprócz czosnku), ale niekoniecznie. Gdy smalec zacznie skwierczeć, wkładamy do rondla mięso i obsmażamy je szybko ze wszystkich stron, przykrywamy rondel pokrywą, zmniejszamy płomień gazu; niech szynka się dusi 50-60 minut. Co jakiś czas zaglądajmy pod pokrywkę i polewajmy mięso sosem z dna rondla, a w miarę potrzeby gorącą wodą (paroma łyżkami). Nie dopuśćmy do przypalenia, czy nawet silnego przyrumienienia, bo szynka bardzo straci na smaku. I pamiętajmy, że mięso duszone zbyt długo staje się suche.
Po zdjęciu rondla z gazu, studzimy gotową szynkę pod pokrywą, bo podawać ją będziemy na zimno. Przed krajaniem w plastry wycieramy sos z bryły mięsa papierowym ręcznikiem.
Jeśli zamierzamy szynkę upiec, wkładamy ją do żaroodpornego (żeliwnego, ceramicznego lub szklanego) naczynia z gorącym smalcem, przykrywamy i wstawiamy na jakieś półtorej godziny do piekarnika nagrzanego do 200°C. Po 10-15 minutach odwracamy mięso na drugą stronę i wlewamy 1/3 szklanki gorącej wody. Po pół godzinie znowu przekręcamy szynkę. Zaglądamy do niej jeszcze 2-3 razy i w miarę potrzeby podlewamy kilkoma łyżkami gorącej wody. Gdyby 15 minut przed końcem pieczenia zbytnio się zarumieniła, zdejmijmy pokrywę z naczynia. Po wyjęciu z piecyka przykrywamy mięso i dalej postępujemy tak samo jak z duszonym

Tort na zimno.

Bardzo efektowny, w smaku lepszy od lodów - ten kolorowy tort to prawdziwe delicje! Naprawdę polecam sam nie raz już byłem nim zachwycony.                      
Składniki :
2 jaja
75 g cukru
75 g mąki
1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
Masa i Dekoracja :
100 g mrożonych malin
10 płatów białej żelatyny
1 laska wanilii
150 g syropu karmelowegolub jasnego miodu
400 g serka homogenizowanego
800 ml śmietany
kakao
olej słonecznikowy i cukier puder do formy
podłużne biszkopciki
KROK 1 :
Piekarnik rozgrzać do 180 C. Spód tortownicy o średnicy 26cm posmarować małem.
Jeśli tort ma być ozdobiony bitą śmietaną przed krokiem 11 ubić trochę śmietany, włożyć do szprycy. Biszkopciki (ok.17 sztuk) przekroić na pół. Po kroku 11 tort opruszyć kakao (palcami).
RADA : Aby tort miał kształ kopułki, najlepiej przygotowywać go w okrągłej, szklanej lub plastikowej salaterce. U góry miska powinna mieć średnicę 26 cm.
KROK 2 :
Biszkopt : jaja  ubić z 2 łyżeczkami gorącej wody i cukrem na puszystą masę. Mąkę wymieszać z proszkiem do pieczenia, przesiać na masę, całość delikatnie wymieszać.
KROK 3:
Ciasto wlać do tortownicy z natłuszczonym dnem, piec w piekarniku około 15 min. Wyjąć z pieca, wystudzić. Zdjąć obręcz formy, biszkopt przełożyć z blaszki na kartkę kuchenną.
KROK 4:
Maliny rozmrozić następnie zmiksować na gładką masę. Płaty żelatyny namoczyć w zimnej wodzie. Laskę wanilii naciąć wzdłuż ostrym nożem, wyskrobać z niej rdzeń.
KROK 5:
Syrop karmelowy lub miód podgrzać z rdzeniem wanilii, stale mieszając. Dodać odciśniete płaty żelatyny, rozpuścić. Garnek zdjąć z ognia, syrop (lub miód) wystudzić.
KROK 6:
Tuż przed zastygnięciem do syropu karmelowego dodać ser, wymieszać . Śmietanę ubić na sztywno, delikatnie wymieszać z masą serowo-karmelową. Krem podzielić na 3 porcje.
KROK  7:
Na jedną porcję kremu przesiać jedną łyżkę kakao, wymieszać. Drugą porcję kremu delikatnie wymieszać z musem malinowym. Trzecia porcja zostaje biała , bez żądnych dodatków.
KROK  8:
Miskę (średnica u góry 26 cm) posmarować olejem słonecznikowym, nastepnie posypać cukrem pudrem. Do miski włożyć biały krem, jego powierzchnię wygładzić.
KROK  9:
Na biały krem delikatnie wyłożyć małymi porcjiami malinowy krem, potem ostrożnie wygładzić szpatułką. Następnie ostrożnie wyłożyć krem kakaowy.
KROK  10:
Krem kakaowy wygładzić. Kremy wstawić do lodówki na około 60 min. Wyjąć, ostrożnie położyć na nich biszkopt, lekko docisnąć. Tort wstawić do lodówki jeszcze na ok. 8 godzin.
KROK 11:
Ciasto wyjąć z lodówki, wyłożyć na paterę (deskę), odwracając misę do góry dnem, zdjać miskę.
Wokół tortu ustawić połówki biszkopcików. Ciasto można udekorować bitą śmietaną.

Torciki truskawkowe.

Torciki Truskawkowe na cytrynowym spodzie ... Codziene delicjie : pyszny mus owocowy na delikatnym biszkopcie . Po prostu palce lizać .CZas przygotowania około 40 min ... czyli łatwo tanio i smacznie
Składniki  na około 20 sztuk :
CIASTO BISZKOPTOWE :
4 jaja
150 g cukru
1 opakowanie aromatu cytrynowego
100g mąki pszenej
50 gmąki ziemniaczanej
1 płaska łyżeczka proszku do pieczenia
KREM TRUSKAWKOWY , DEKORACJA :
10 łyżeczek żelatyny
700 g truskawek świeżych lub mrożonych )
100 g cukru
800ml śmietany kremówki
1/2 poalowania jasnej galaretki owocowej
KROK 1 :Piekarnik rozgrzać do 180 C . jaja miksowaćz cukrem i aromatem , aż powstanie puszysta masa a cukier całkowicie się rozpuści . Mąki wymieszać z proszkiem , przesiać na masę , delikatnie wymieszać .
KROK  2 :Blachę (30 x 24 cm ) wyłożyć pergaminem , wlać ciasto ,piec ok. 30 min , przełożyć na ściereczkę posypaną cukerm, zdjać papier . NA biszkopcie położyć spodem do góry  prostokątnąpaterę ,całość odwrócić, całość umieszczając na paterze. Wokół ciasta zapiąć ramę.
KROK 3  :Masa: żelatynę rozpuścić w małej ilosci wody . Świeżę truskawki umyć lub mrożone rozmrozić . 200 g owoców odłożyć doozdoby , wstawić dolodówki . Resztę posypać cukrem  , zmiksować . Mus truskawkowy podgrzać , wymieszać z rozpuszczoną żelatyną . Wystudzi. Chwilę przed zastygnięciem dodać bitą śmietanę . Biszkopt posmarować kremem truskawkowym , wstawić na noc do lodówki .
KROK  4 :Ciasto wyjąć z lodówki  ,zdjąć ramę . Placek pokroić na kawałki . Każdy kawałek przystroić 2 połówkami truskawek. Galaretkę rozpuścić według przepisu na opakowaniu w połowie porcji wody , tężejącą posmarować owoce . Torciki trzymać w lodówce

http://kuchnia-swiata.blogspot.com

Keks z indyka i sałatka z pietruszki.

Sałatka z pietruszki znakomicie pasuje do mięs z grilla. Będzie ona też znakomitym dodatkiem do keksu z indyka. Oba przepisy polecane są w szczególności osobom stosującym dietę opartą na czystych proteinach.
Sałatka z pietruszki
Czas przygotowania ok. 10 min. W przepisie składniki do przyrządzenia porcji dla 2 osób.

Składniki:
* 1 pęczek natki pietruszki
* 1 cebula
* 1,5 cytryny
* sól

Przygotowanie:
1. Pietruszkę myjemy, następnie osuszamy na papierowym ręczniku.
2. Łodygi odcinamy - można wyżucić ponieważ nie będą już nam potrzebne.
3. Siekamy cebulę.
4. Mieszamy cebulę i pietruszkę, dodajemy pokrojony miąższ z jednej cytryny, z pozostałej połówki wyciskamy tylko sok.
5. Solimy.
6. Mieszamy.
7. Sałatkę podajemy schłodzoną.
Sałatka z pietruszki w szczególności polecana jest jako dodatek do mięs z grilla ale znakomicie też sprawdzi się w towarzystwie polecanego poniżej keksu z indyka.

Keks z indyka
Keks z indyka przygotowujemy ok. 45 minut (15 min przygotowanie do pieczenia, 20-30 min. samo pieczenie). Porcja dla 4 osób.

Składniki:
* 4 eskalopki z piersi indyka lub kurczaka
* cebula pokrojona w cienkie paseczki
* 2 łyżki mieszanki przypraw - kminek, bazylia, zioła prowansalskie, sól, pieprz, papryka, imbir
* 6 jajek
* 2 łyżki stołowe maizeny

Maizena to skrobia kukurydziana bez wyciągów z pszenicy. Wolno jej używać dopiero w II etapie diety Dukana i to w niewielkich ilościach.

Przygotowanie:
1. Piekarnik rozgrzewamy do 180 stopni.
2. Mięso miksujemy z cebulą, dodajemy przyprawy, wbijamy jajka i na koniec dodajemy maizenę.
3. Masę wkładamy do formy na keks (lub innego żaroodpornego naczynia) i pieczemy ok. 20-30 min.
Życzę smacznego!

Kurczak z warzywami.

Kurczak z warzywami. Świetny przepis na urozmaicony posiłek o każdej porze dnia. W sezonie wiosenno - letnim polecam świeże warzywa zamiast mrożonych. Przygotowanie 40min dla 2 osób, 256 kcal.
Zamrożoną fasolkę szparagową wrzuć do wrzącej, mocno osolonej wody. Gotuj około 8 minut, odcedź i zahartuj zimną wodą. Szalotkę i ząbek czosnku obierz i pokrój w drobną kostkę. Pomidory zanurz na 1-2 minuty we wrzątku, zdejmij skórkę i pokrój na ćwiartki. Na gorącym maśle zeszklij szalotkę, następnie dodaj czosnek i duś przez kilka minut. Dodaj pomidory i fasolkę szparagową. Dodaj sól i pieprz do smaku. Gotuj około 5 minut. Cytrynę sparz wrzątkiem i pokrój w cienkie plasterki. Filety z piersi kurczaka oprósz z obu stron solą i pieprzem. Zostaw na 15 minut, żeby się '' przegryzły ''. Usmaż je z obu stron na rozgrzanej oliwie z oliwek. Dodaj rozmaryn i plasterki cytryny, wlej rosół i gotuj pod przykryciem przez kolejne 7 minut. Podawaj z fasolką szparagową i pomidorami jako drugie danie obiadowe lub na ciepłą kolację.
              Składniki :
          -   2 filety z piersi kurczaka,
          -   1 opakowanie mrożonki '' fasola szparagowa cięta '' ,
           -  1 szalotka,
           -   ząbek czosnku,
           -   2 pomidory,
           -   sól,
            -  świeżo zmielony pieprz,
            -  cytryna,
            -  2 łyżki stołowe oliwy z oliwek,
            -  łyżka stołowa rozdrobionego rozmarynu,
            -  125 ml rosołu ( może być instant )
           Polecam ten przepis na różnego rodzaju przyjęcia, jak i również jako danie obiadowe. Życzę smacznego.

Miksowane ciasto drożdżowe.

"Miksowane" ciasto drożdżowe, które zawsze wychodzi przepyszne i udaje się wszystkim.
Ciasto drożdzowe, to ciasto w którym zastosowano biologiczne metody spulchniania. W porownaniu do innych rodzaji ciast, ciasto drożdżowe zawiera nie wiele cukru i tłuszczu. Jego głównymi składnikami jest mąka i płyn...

Ciasto drożdżowe
Składniki: 1 szklanka cukru
1 kg. mąki tortowej (oczywiście może być zwykła)
1 kostka margaryny
4 jajka
paczka drożdży 10 dag.
opakowanie cukru waniliowego
400 ml. mleka 3,5 %
szczypta soli
Rozczyn: Drożdże kruszymy do miseczki, posypujemy je łyżeczką mąki i łyżeczką cukru zalewamy odrobiną letniego mleka i odstawiamy na około 10 min. (delikatnie wymieszać).
Ciasto:  Z podanej wyżej proporcji margaryny odejmujemy około 1/8 porcji (którą potrzebujemy do kruszonki), resztę topimy w garnuszku i odstawiamy do wystygnięcia. 3 całe jajka i jedno białko ubijamy z cukrem i cukrem waniliowym. Dodajemy porcjiami mąkę i szczyptę soli, stale wyrabiając drewnianą łyżką. Małymi porcjami wlewamy mleko na przemian dosypujemy mąkę, dodajemy wyrośnięty rozczyn i nadal wyrabiamy aż ciasto będzie odchodzić od łyżki. Na koniec wlewamy ostudzoną margarynę i jeszcze chwilę wyrabiamy. Ciasto przykrywamy i odstawiamy w ciepłe miejsce żeby podrosło. Ciasto kładziemy na natłuszczonej blaszce najlepiej dużej, posypujemy kruszonką pieczemy w piekarniku termoobieg 180'C  ok. 45 min. ( sprawdzić patyczkiem około 35 minuty bo już może być dobre).
Kruszonka: margaryna, 20 dag. (1 i pół łyżki) cukru, żółtko, szczypta proszku do pieczenia i tyle mąki aby po zagnieceniu miało ścisłą konsystencję ciasto powinno się kruszyć.
Ciasto to można wyrabiać mikserem z pałeczkami do ciasta drożdżowego. Najlepiej- robot kuchenny. Po wyjęciu z piekarnika poczekać do ostygnięcia. Ciasto może trochę opaść na środku, ale nie należy sie tym przejmować. 

Sushi.

Od pewnego czasu można zaobserwować rosnące zainteresowanie sushi w Polsce. Prawie każdy o nim słyszał, większość widziała, a wielu próbowało. Restauracje kuchni japońskiej rosną jak grzyby po deszczu i coraz więcej osób chce robić sushi samemu. Oto mini-poradnik dla takich właśnie osób:
Ryż do sushi.
Nie owijajmy w bawełnę - ryż to najważniejszy i najbardziej czasołchłonny składnik sushi. Większość osób właśnie tu popełnia najwięcej błędów, szczególnie że w internecie krąży kilka przepisów.
Po pierwsze, ryż MUSI być krótkoziarnisty, niekoniecznie z oznaczeniem "ryż do sushi". Inne rodzaje się nie nadają i tyle.
Zaczynamy zawsze od płukania ryżu. Najlepiej wziąć sitko i miskę lub głęboki talerz. Sypiemy odpowiednią ilość (ok 100 g na dorosłą osobę) na sito i wkładamy całość do miski w zlewie. Następnie zalewamy całość zimną wodą i ręką delikatnie przecieramy ryż. Po chwili podnosimy sitko i wylewamy wodą. Czynność płukania powtarzamy 3-4 razy, aż woda zacznie być klarowna.
Po wszystkim zalewamy wszystko po raz ostatni i odstawiamy na ok 30 min.
Po 30 minutach odlewamy wodę i zalewamy ryż w garnku, w proporcji  5:6 (ryż:woda). Po zagotowaniu musimy z początku dość często mieszać, potem gotujemy na słabym ogniu ok. 12 min, do odparowania wody. Ugotowany ryż zostawiamy pod przykryciem na ok. 10 minut, potem wystarczy dodać szczyptę cukru, soli i 2-3 łyżeczki octu ryżowego (na 100 g ryżu)
Najprostsze: Nigri-sushi (ryba na ryżu):
 W wilgotnej ręce formujemy małą kuleczkę ryżu, na wierzch kładziemy kawałek filetu z ryby i dodajemy pasek awokado lub marynowanego imbiru oraz serek topiony. Potem kroimy nori na cienkie paseczki i związujemy tym poszczególne kawałki
 Produkty można łatwo dostać w sieciowych delikatesach, ale najtaniej będzie w internecie, a ryby powinny być jak najświeższe.
Najpopularniejsze: Sushi-maki:
Na umieszczony na macie bambusowej kładziemy płatek suszonych, prasowanych wodorostów nori. Smarujemy to niewielką warstwą ryżu i pocięte w paski dodatki (ryby, warzywa, paluszki krabowe surimi). Ważne, by na obu krawędziach było trochę ryżu - wtedy rulon na pewno się sklei. Na ryż nakładamy wybrany dodatek i zwijamy matę z zawartością w rulon. Po rozwinięciu kroimy ostrym nożem na plasterki. Sushi do czasu serwowania przechowywać w lodówce, potem pokroić na 8-10 części i podawać z sosem sojowym i wasabi.
Nie należy się przejmować, jeśli nam nie wyjdzie za pierwszym razem. Z czasem doświadczenie spowoduje, że będziemy mogli robić nasze domowe sushi z zamknietymi oczami.
 Pozdrawiam i Smacznego!

Jabłka w waniliowym sosie.

Porcja dla 4 osób: 189 kcal. Przygotowanie: 20 minut. Pieczenie i gotowanie : 25 minut. Bardzo smaczny deser po obiedzie, ktory bedzie smakował każdemu.
Składniki:                                                           
- 4 duże jabłka                                  
- szklanka mleka                                          
- 2 łyżki cukru, żółtko                                                
- łyżeczka mąki ziemniaczanej                                 
- łyżka rodzynków                                        
- 3 łyżeczki dżemu                                                          
Przygotowanie:             
Jabłka umyć i wytrzeć do sucha . Wydrążyć gniazda nasienne. W powstałe otwory włożyć po łyżeczce dżemu. Jabłka ułożyć w żaroodpornym naczyniu. Piec 25 minut w 200st. Żółtko utrzeć z cukrem, wymieszać z mąką, zalać wrzącym mlekiem. Podgrzewać, mieszając, aż sos zgęstnieje. Gęstym sosem zalać jabłka 5 minut przed końcem pieczenia. Przed podaniem posypać umytymi i osączonymi rodzynkami.      

Tort czekoladowy.

Nie ma co udawać - to nie jest ciasto ani dla początkujących, ani dla niecierpliwych, ale dla takiego efektu warto się troszkę pomęczyć. Zachwycisz całą rodzinę robiąc tort czekoladowy.
  Zrób gwiazdki : stopioną czekoladę wymieszaj z margaryną. Rozsmaruj na blasze wyłożonej folią aluminiową i wstaw na 12 minut do lodówki, a potem foremką wytnij gwiazdki. Włóż je na pół godziny do lodówki, zdejmij z blachy szpachtułką i ponownie włóż do lodówki.
Zrób ciasto : 2 tortownice wysmaruj masłem i wyłóż papierem do pieczenia (papier także posmaruj masłem). Przesiej mąkę, kakao, proszek do pieczenia, sodę oczyszczoną i sól. Mikserem ubij masło z cukrem. Ciągle ubijając, powoli wlewaj stopioną, ostudzoną czekoladę i esencję waniliową, a potem kolejno wbijaj jajka. Połącz z suchymi składnikami i mlekiem. Ciastem napełnij obie tortownice, piecz 35 minut w temp. 180 st. C  .
Zrób krem :  3/4 szklanki śmietanki podgrzej na małym ogniu z masłem. Zdejmij z ognia, dodaj posiekaną białą czekoladę, wymieszaj i wlej esencję waniliową. Odlej 1,5 szklanki masy i wstaw na 2 godziny do lodówki. Pozostałą masę ostudź w temperaturze pokojowej. Resztę śmietanki ubij z esencją migdałową. Dodaj w 3 porcjach masę czekoladową i wstaw na 2 godziny do lodówki. Oba ciasta nasącz likierem. Jeden krążek ułóż na talerzu, posmaruj kremem z białej czekolady i wanilii. Przykryj drugim krążkiem, posmaruj bitą śmietaną z masą czekoladową. Wstaw jeszcze na godzinę do lodówki, a potem udekoruj gwiazdkami.
SKŁADNIKI :
  Ciasto :
30 dag mąki,
50 dag cukru,
10 dag masła,
2 jajka,
1/4 szklanki kakao,
12,5 dag gorzkiej czekolady,
1,5 szklanki mleka,
3/4 łżeczki sody oczyszczonej,
1 łyżeczka proszku do pieczenia,
sól,
2 łyżeczki esencji waniliowej,
4 łyżki migdałowego likieru amaretto.
   KREM :
750 ml śmietany 36-proc.,
5 dag masła,
50 dag białej czekolady,
2 łyżeczki esencji waniliowej,
1/2 łyżeczki esencji migdałowej
   GWIAZDKI :
18 dag gorzkiej czekolady,
1 łyżeczka margaryna,
olej. 

Żółta sałatka z indykiem curry i ryżem.

Żółta sałątka z indykiem curry i ryżem , coś pysznego . Łatwy i szybki przepis serdecznie polecam sprawdziła sie już nie raz na wielu okazjiach , nie ważne czy to przujecie rodzine czy impreza ze znajomymi . Spróbujcie sami
SKŁADNIKI :   
- 2 woreczki ugotowanego ryżu jaśminowego
- 400 g filetu z piersi indyka
- oliwa
- 1 cebula
- puszka kukurydzy
- puszka groszku
- 5 krążków ananasa z puszki
- 2 łyżeczki curry
- 2 łyżeczki kurkumy
- sól pieptz do smaku
- 1/2 łyżeczki przyprawy garam masala
- 2 łyżeczki jogurtu naturalnego
- 4 lub 5 czubatych łyżek majonezu
- 1 łyżeczka musztardy rosyjskiej               
PRZYGOTOWANIE :                                                                                         
Filet z piersi indyka opłukać , potem osuszyć , ewentualnie obrać z błonki która może być na nim . Mięso pokroić w kostkę doprawić solą , pieprzem troche aby nie przesadzić . Podsmażyć kilka minut na patelin , po paru minutach dodać 1 łżeczkę curry . Pod koniec dodać posiekaną w kostkę cebulę. Mięso ma być dobr w środku nie musi być ani zesmarzone ani zarumienione poprostu nie może być surowe .NAstępnie po usmażeniu  przełożyć do miski by lekko wystygło . Dodać ugotowany ryż . Kukurydze , ananasa i groszek odsadzić dobrze z zalewy .Ananasa pokroić na kawałki njalepiej nie za małe dodać razem z kukurydzą i groszkiem do sałatki . Doprawić wedle własnego smaku smaku solą , pieprzem ,curry , kurkumą i garam masala. Wymieszać dokładnie  . Dodać majonez , jogurt  , musztardę -wymieszać wszystko dokładnie . Przykryć folią , schłodzić w lodówce . Przed podaniem udekorowaćwedle uznania zieleniną i kawałkami pozostałego ananasa . Serdecznie  polecam sałatke na każdą okazję .
l
http:/kuchnia-swiata.blogspot.com/

Rolada ziemniaczana z mięsem.

Robiąc roladę ziemniaczaną z mięsem zachwycisz całą rodzinę. Świetny pomysł na szybki obiad. Porcja dla 4 osób. Czas przygotowania około 35 minut. 560 kcal.
Ziemniaki ugotuj w mundurkach, odcedź i odstaw, by lekko ostygły. Jeszcze ciepłe obierz, przeciśnij przez prasę lub dokładnie rozgnieć tłuczkiem na puree i wymieszaj z twarożkiem ziołowym.
Do ziemniaków dodaj mąkę, jedno jajko i łyżeczkę soli, wyrób jednolite ciasto. Paprykę oczyść z gniazd nasiennych i drobno pokrój. Pieczarki oczyść i również drobno pokrój. Paprykę i pieczarki dodaj do mięsa, wyrób na jednolitą masę. Farsz dopraw keczupem, przecierem pomidorowym, solą i świeżo zmielonym czarnym pieprzem. Rozgrzej piekarnik do temperatury 180 st. C.
Na ściereczce posypanej mąką rozwałkuj ciasto na kwadrat, rozłóż na nim farsz mięsny, pozostawiając dookoła 4 centymetry wolne brzegi. Posyp farsz listkami bazylii. Ciasto zwiń, unosząc ściereczkę, i starannie zlep jego brzegi. Roladę przełóż na natłuszczoną blachę '' szwem do dołu''. Jajko roztrzep z 1 łyżeczką wody i za pomocą pędzelka posmaruj ciasto.
Wyłóż ciasto na wysmarowaną tłuszczem blachę i wstaw do nagrzanego piekarnika na ok. 50 minut. Po 40 minutach pieczenia posyp roladę drobno startym serem. Potrawę podawaj na gorąco.
 SKŁADNIKI:
 - 600 g ziemniaków,
 - 50 g tłustego twarożku ziołowego,
 - 2 jajka,
 - mąka,
 - sól,
 - 1 mała cebula,
 - 1/2 czerwonej papryki,
 - 50 g pieczarek,
 - 300 g mieszanego mielonego mięsa,
 - 1 łyżka keczupu,
 - 1 łyżka przecieru pomidorowego,
 - pieprz,
 - kilka listków bazylii,
 -75 g żółtego sera