środa, 23 lutego 2011

Comber z sarny z pumperniklowymi lodami

Comber z sarny z pumperniklowymi lodami, to bardzo dobre danie z pewnymi dodatkami. Polecane przez kucharzy w naszym kraju, a i może dalej. Dla chcącego nic trudnego. 
Składniki:
500 g oczyszczonego kombra z sarny, 300 g oczyszczonych prawdziwków i pokrojonych w plasterki, 1 mała cebula pokrojona w drobną kostkę, 1 łyżeczka posiekanej natki pietruszki, 1 ząbek czosnku-roztarty, 4 miniaturowe bukieciki sałat.
Wędzenie: Garść siana i wiórków z olchy, 2 stalowe patelnieo takich samych rozmiarach, stalowy stelaż do umieszczenia na jego dnie jednej z patelni.
Marynata: Sok z 2 mandarynek, 1 łyżeczka przyprawy" 5 smaków ", 1 łyżeczka rozkruszonych różnokolorowych ziarenek pieprzu.
Przyrządzenie:
Lody z dodatkiem pumpernikla: 4 kulki lodów waniliowych dokładnie wymieszanych z łyżeczką cynamonu i 2 kromkami wysuszonego i startego na drobnej tarce pumpernikla.
Ziołowe pesto: 8 łyżek oliwy z oliwek zmiksowanej z płaską łyżeczką drobno posiekanych ziół (majeranku, tymianku, lubczyka, oregano), 2 łyżkami lekko podsmażonych orzeszków pini, ząbkiem czosnku i 2 łyżkami parmezanu.
Mięso dokładnie wymieszać z marynatą. Odstawić na minimum 24 godziny przed wędzeniem. Najwygodniej jest wędzić na otwartym powietrzu: ustawić patelnię na grilu lub pod bardzo dobrze działającym okapem. Na dnie patelni ułożyć siano z wiórkami. Przykryć stalowym stelażem. Na stelażu ułożyć mięso i przykryć drugą patelnią. Wędzić około 40 minut. Patelnię odstawić na około 20 minut, by mięso powoli ostygło.
Grzyby podsmażyć na oliwie z oliwek z cebulą, natką i czosnkiem do momentu, póki nie zaczną się delikatnie rozklejać. Usmażone grzyby rozłożyć na talerzach, formując je w koło. Na grzybach ułożyć cienkie plastry uwędzonej sarniny, miniaturowy bukiecik sałat i kulkę lodów. Brzegi talerza delikatnie polać ziołowym pesto.
Ciekawostka:
Pumpernikiel to ciemny razowy chleb pokrojony w cieniutkie kromeczki, długo zachowujący świeżość. Przyrządza się go z ciasta niemal niekwaszonego, z mąki żytniej grubo mielonej, z dodatkiem melasy lub miodu.

poniedziałek, 21 lutego 2011

Panga z duszonymi warzywami

Panga z duszonymi warzywami jest bardzo dobra. Każdy wychwalał to danie. Bo kto nie lubi konkretnej ryby i wszędzie dostępnej. Polecam każdemu bez ograniczeń.
Składniki:
160-180 g filetu z pangi, 1/2 pęczka świeżej kolendry, 1 kłącze trawy cytrynowej, 1 mały korzeń świeżego imbiru, 100 g warzyw (pędy bambusa, kapusta bok choy, papryka, kiełki fasoli), 2 ząbki czosnku, 3 łyżki sosu sojowego jasnego, 1 łyżka sosu sojowego ciemnego, 120 ml oliwy z oliwek, 20 g masła, 30 g makaronu sojowego, 150 ml oleju, 100 ml mleka kokosowego, 100 ml śmietany 36%, 1 łyżka czerwonej pasty cury, 1 łyżka zielonej pasty cury, 20 ml jasnego sosu rybnego, cukier, mielony biały pieprz, sól.
Sporządzenie:
Pangę umyć, osuszyć. Posiekać kolendrę i trawę cytrynową. Imbir obrać i zetrzeć na drobnej tarce, wymieszać z 20 ml oliwy z oliwek. Tak przygotowaną marynatą obłożyć rybę, całość zafoliować i wstawić do lodówki.
Makaron sojowy moczyć w zimnej wodzie przez 1 godzinę. Przygotować sosy. Do lekko rozgrzanych dwóch rondli wlać po 25 ml oliwy, dodać (oddzielnie) pasty cury, przesmażyć. Wlać mleko kokosowe oraz śmietanę. Gotować do momentu zredukowania się sosu, doprawić do smaku solą, pieprzem, cukrem oraz sosem rybnym. W razie potrzeby zagęścić sosy masłem lub zasmażką.
Oczyszczone, umyte i pokrojone warzywa usmażyć wraz z posiekanymi ząbkami czosnku na dobrze rozgrzanej patelni. Dodać sosy sojowe, doprawić do smaku i dusić do momentu, aż warzywa będą lekko chrupiące.
 Pangę wyjąć z marynaty i usmażyć z każdej strony na oliwie z oliwek z dodatkiem świeżego masła.
 Makaron sojowy dokładnie odcedzić, usmażyć w głębokim oleju i osuszyć na kuchennym ręczniku.
Na talerz wylać sosy, ułożyć na nich warzywa i smażoną pangę. Całość zwieńczyć smażonym makaronem sojowym.

niedziela, 20 lutego 2011

Smażony makaron z pastą krewetkową, kurczakiem i warzywami

Smażony makaron udon z pastą krewetkową, kurczakiem i warzywami jest dobrym daniem. Jest połączone z kuchnią japońską. Ale bardzo polecam, jest bardzo dobre.
Składniki:
300 g makaronu udon, 150 g piersi kurczaka, 100 g suszonych krewetek, 60 g czerwonej cebuli, 3 jajka, 150 g bok choy (liście bez  łodygi), 80 g świeżego szpinaku (liście bez łodyg), 30 g świeżego imbiru, obranego i pokrojonego w kostkę, 25 g galangalu, obranego i pokrojonego w kostkę, 20 g listków świeżej kolendry, 25 g bazyli tajskiej, 8 g cukru, 10 g sambal oelek, 50 g kiełków soi, 50 g pędów bambusa, 50 g sosu ostrygowego, 35 g sosu sojowego jasnego, 20 g sosu sojowego ciemnego, 20 g ketchupu, 15 g octu spirytusowego.
Przyrządzenie:
Pasta krewetkowa: Przesmażyć cebulę, świeży imbir, galangal, liski kolendry i suszone krewetki. Dusić 45 minut, a następnie dodać sambal oelek i zmiksować.
Pierś kurczaka gotować w rosole, następnie wystudzić i porwać na drobne strzępy wzdłuż włókien.
Makaron udon ugotować we wrzącej, osolonej wodzie. W woku przesmażyć czerwoną cebulę pokrojoną w piórka, jajka, kurczaka, pastę krewetkową, makaron, warzywa, kiełki soi i pędy bambusa. Doprawić sosem ostrygowym, sosemsojowym jasnym i ciemnym, cukrem, ketchupem i octem.
Ciekawostka:
Makaron udon. Gruby, okrągły, makaron japoński otrzymywany z mąki pszennej, wody i soli, po ugotowaniu dość sprężysty. Najczęściej stosowany do zup, różnych dań duszonych i podawany z sosami. Spożywa się go również na zimno z krojonymi glonami i szczypiorkiem, zamaczamy w dipie zrobionym z bulionu, wina i sosu sojowego. Makaron po ugotowaniu należy przelać zimną wodą, pocierając go dłonią w celu usunięcia pozostałej po gotowaniu warstwy rozklejonej skrobi, potem odsączyć. Świeży makaron należy gotować krócej niż suszony.
http://najlepszeprzepisykulinarne.blogspot.com/

Grilowane kotleciki jagnięce

Gilowane kotleciki jagnięce są dla każdego. Świetne i bardzo dobre. Polecają ten przepis najwięksi kucharze. Jedzonko jest dobre w smaku, co sama nazwa wskazuje i dla wszystkich.
Składniki:
6 kotlecików jagnięcych z kostką, 2 łyżki świeżego rozmarynu, 3 łyżki świerzej mięty, 1 łyżka tymianku, 1 łyżka świeżego oregano, 1 łyżka suszonego oregano, 2 ząbki czosnku, 200 ml oliwy z oliwek, 30 ml octu balsamicznego, 150 g warzyw (bakłażan, cukinia, papryka, sałata radicchio), 2 duże ziemniaki, 60 g sera twarogowego, 50 ml kwaśnej śmietany, 1 łyżka posiekanej natki pietruszki, sól, mielony biały pieprz.
Sporządzenie:
Ze świeżych ziół (odłożyć 1 łyżkę rozmarynu i 2 łyżki mięty), 100 ml oliwy oraz czosnku sporządzić marynatę. Sprawione kotleciki jagnięce włożyć do marynaty, zawinąć szczelnie folią do żywności i wstawić do lodówki na całą noc.
Umyte i oczyszczone warzywa pokroić: paprykę i sałatę radichio w trójkąty, a cukinię i bakłażana w plastry. Warzywa oprószyć oregano, skropić delikatnie oliwą z oliwek i upiec na grilu. Doprawić do smaku. Ziemniaki dokładnie umyć i piec w temperaturze 140 stopni przez 60-70 minut, ostudzić.
Wymieszać pozostałe zioła i oliwę, doprawić do smaku solą i pieprzem oraz odrobiną octu balsamicznego. Wystudzone ziemniaki przekroić na pół, wydrążyć środki, które należy rozdrobnić za pomocą widelca i połączyć z twarogiem oraz posiekaną natką pietruszki. Dodać 50 ml śmietany i doprawić do smaku. Zapiekać w piekarniku do momentu uzyskania złotego koloru.
Kotleciki jagnięce wyjąć z marynaty, upiec na grilu i oprószyć przyprawami. Ułożyć wraz z warzywami i zapiekanymi ziemniakami na talerzu. Polać oliwą rozmarynowo-miętową.
Ciekawostka:
 Ocet balsamiczny powstaje z moszczu winogron, poddanego procesowi fermentacji. Oryginalny ocet balsamiczny produkowany jest w modernie i w reggio. Dodatek do sałatek, sosów, marynat, a nawet do owoców i deserów. Charakteryzuje się ciemną barwą, gęstą konsystencją i słotkawym smakiem. Im starszy jest ocet balsamiczny, tym ciemniejszy i gęstszy się staje, a jego cena rośnie.
http://najlepszeprzepisykulinarne.blogspot.com/

Grilowane steki z polędwiczek wieprzowych

Grilowane steki z polędwiczek wieprzowych. Na pewno danie jest bardzo dobre. Polecane przez moich znajomych. Nie jest trudne do zrobienia, dla chcącego nic trudnego.
Składniki:
220 g polędwiczek wieprzowych, 30 g bekonu w plasterkach, 100 g warzyw (bakłażan, cukinia, papryka), 10 g oregano, 100 ml oliwy z oliwek, 1 tortilla, 40 g sałaty lodowej, 60 g świeżego ananasa, 100 g zielonych pomidorów tomatilo, 1 łyżka świeżej, pokrojonej bazyli, 1 papryczka jalapeno, 1 łyżka posiekanej natki pietruszki lub kolendry, sól, pieprz mielony.
Przyrządzenie:
Polędwiczki wieprzowe oczyścić z błon i pokroić na steki o grubości 4,5-5 cm. Steki zawinąć w plastry bekonu, które należy spiąć wykałaczkami. Mięso oprószyć solą oraz pieprzem. Umyte i oczyszczone warzywa pokroić: paprykę w ćwiartki, a cukinię i bakłażana w plastry. Warzywa oprószyć oregano, skropić delikatnie oliwą z oliwek i upiec na grilu. Warzywa po upieczeniu pokroić w paski, wymieszać w naczyniu wraz z porwaną na kawałki sałatą, doprawić delikatnie do smaku. Tortilę lekko opiec z każdej strony na patelni delikatnie posmarowanej oliwą.
Obranego ananasa pokroić w drobną kostkę, połowę pomidorów zmiksować, a drugą połowę drobno pokroić. Wymieszać z ananasem, bazylią i posiekaną papryczką jalapeno. Doprawić do smaku solą oraz pieprzem, dodać posiekaną natkę pietruszki lub kolendrę.
Steki z polędwiczek zgrilować. Sałatkę warzywną ułożyć na tortili, delikatnie skropić salsą i luzem zawinąć. Przekroić pod kątem, ułożyć na talerzu wraz z mięsem i polać salsą z ananasa i zielonych pomidorów.
Polecam to świetne jedzonko, do zrobienia dla każdego. Zapraszam.
http://najlepszeprzepisykulinarne.blogspot.com/