sobota, 12 lutego 2011

Mandarynkowa pierś z kaczki.

Mandarynkowa pierś z kaczki.
SKŁADNIKI:
600 g piersi z kaczki,
150 g mandarynek,
5 g anyżu,
2 g przyprawy;5 smaków;,
3 g cukru,
1 kora cynamonowa,
sos sojowy ciemny,
Warzywa:
100 g jarmużu,
60 g bok choy(odmiana chińskiej kapusty),
50 g zielonych szparagów,
1 g jasnego sosu sojowego,
2 g sosu ostrygowego,
olej sezamowy,
Sos hoisin:
100 g śliwek,
150 g jasnego sosu sojowego,
50 g octu,
70 g wina ryżowego,
1 papryczka chili,
1 ząbek czosnku,
sól,cukier,
olej sezamowy....
PRZYRZĄDZENIE:
Piersi z kaczki przygotować do marynowania,umyć,ponacinać skórę i posolić.Przygotować marynatę z mandarynek,pokruszonego anyżu,kory cynamonowej,cukru,przyprawy;5 smaków; i sosu sojowego.Marynatą zalać piersi z kaczki.Mięso marynować przez 6 godzin,następnie piec w 145 stopniach przez 45 minut.Rozdrobnione warzywa usmażyć na mocno rozgrzanym oleju sezamowym,całość doprawiając sosem sojowym i ostrygowym..
Wszystkie składniki sosu hoisin z wyjątkiem wina ryżowego gotować na małym ogniu przez godzinę,następnie zmiksować i dodać wino ryżowe......

Smażony miecznik z bukietem sałat.

Smażony miecznik z bukietem sałat.
SKŁADNIKI:
120 g filetu z miecznika,
15 ml sosu teriyaki,
40 g świeżych truskawek,
10 g świeżej bazylii,
10 ml czerwonego octu winnego,
sól,pieprz mielony,
80 ml oliwy z oliwek,
2 łyżeczki miodu,
60 g różnych gatunków sałat,
1 łyżeczka kruszonego czarnego pieprzu,
20 g świeżego masła.....
PRZYRZĄDZENIE:
Filet miecznika pokroić w kostki 5x5 cm,lekko obtoczyć je w kruszonym pieprzu..
Truskawki opłukać,usunąć szypułki,pokroić w drobną kostkę.Bazylię pokroić w cienkie paseczki,wymieszać z truskawkami.Ocet winny połączyć z 60 ml oliwy z oliwek,solą,pieprzem mielonym oraz miodem.Całość dodać do truskawek wcześniej wymieszanych z bazylią..
Sałatę umyć,porwać na małe kawałki i ułożyć na talerzu.Rybę obsmażyć z każdej strony na pozostałej oliwie,pod koniec smażenia dodać 20 g masła.Miecznika odsączyć na kuchennym ręczniku,ułożyć obok bukietu sałat.Dookoła wylać dressing truskawkowo-bazyliowy,a na koniec udekorować sosem teriyaki..
CIEKAWOSTKA:
Sos teriyaki to mieszanka naturalnie warzonego sosu sojowego,wina,cukru,octu i przypraw.Służy jako marynata lub zaprawa do wszelkiego rodzaju potraw z grilla,pieczonego mięsa,ryb oraz drobiu.......

Szaszłyk z polędwicy cielęcej i banana.

Szaszłyk z polędwicy cielęcej i banana.
SKŁADNIKI:
4 banany,obrane ze skórki,pokrojone w równe,nizbyt cienkie talarki,
4 małe oczyszczone polędwiczki cielęce,pokrojone w plastry,
1 łyżeczka mielonego kardamonu,
1 łyżka cukru,
1 łyżka oliwy z oliwek,
1 łyżeczka musztardy gruboziarnistej,
4 zdrewniałe łodyżki rozmarynu(zostawić igiełki na samym czubku),
1 mały ząbek czosnku,
1 łyżka stołowa białego wina wytrawnego,
6 łyżek stołowych majonezu,
2 łyżki stołowe drobno pokrojonego chudego wędzonego boczku,
1 łyżka tartego parmezanu,
olej roślinny do smażenia.....
PRZYRZĄDZENIE:
Wędzony boczek podsmażyć,aż będzie chrupiący.Tłuszcz zlać,a kiedy plastry ostygną,zalać je winem.Dodać majonez,tarty parmezan i ewentualnie przegotowaną gorącą wode.Plastry banana podsmażyć w lekkim karmelu(na teflonową patelnię wsypać cukier i starając się go nie spalić,podsmażyć plastry).Plasterki polędwicy lekko rozpłaszczyć i marynować w kardamonie,małej ilości rozmarynu i oliwie.
Wykorzystując łodyżki rozmarynu jako szpadki do szaszłyków,nadziewać na nie na przemian mięso i banana.Szaszłyki usmażyć w głębokim tłuszczu.
Na talerzu rozłożyć trzy różnej wysokości wieżyczki z szaszłyka,udekorować sosem i podawać z bukietem sałat......

Schab jagnięcy z małżami św.Jakuba

Oto schab jagnięcy z małżami św.Jakuba.
To są składniki:200 g schabu jagnięcego,oczyszczonego i pokrojonego w cienkie plasterki.
150 g małży św.Jakuba,pokrojonych w grubsze plastry,
100 g umytego szpinaku,
150 g prawdziwków,
1/4 łyżeczki kruszonego pieprzu,
1/2 korzenia imbiru,
5 łyżek oleju sezamowego,
2 ząbki czosnku,
1 ostra papryczka chili,
1 łyżka sosu ostrygowego,
1 łyżka jasnego sosu sojowego,
1 łyżka soli,
1 łyżka cukru,
1 łyżeczka białego pieprzu,
1 łyżeczka rozmarynu......
W woku rozgrzać olej sezamowy do temperatury 160stopni.Jagnięcinę pokrojoną w paski i małże przekrojone na pół smażyć z dodatkiem drobno pokrojonego imbiru,czosnku,chili i kruszonego pieprzu...
Po 5 minutach smażenia dodać pokrojone w dwucentymetrową kostke obgotowane wcześniej prawdziwki.Grzyby smażyć mieszając.Dodać porwane liście świeżego szpinaku,a następnie posiekany rozmaryn.Całość zalać 1/2 litra przegotowanej wody.Doprawić do smaku sosem ostrygowym,sosem sojowym,cukrem i pieprzem.Gotować  kilka minut,póki woda nie odparuje...
Podawać z ryżem. 

czwartek, 10 lutego 2011

Steki.

Wiele czynności, które wykonujemy w życiu, daje nam satysfakcję i sprawia przyjemność. Szczególnie jest nam miło, gdy ktoś potrafi docenić pomysłowość, trud i serce włożone w dzieło naszej pracy.
STEKI POD ZIOŁOWA SKORUPKĄ
SKŁADNIKI:
1 pęczek natki pietruszki
0,5 pęczka szałwi
3 gałązki tymianku
3 szalotki
0,5 pęczka oregano
20 dag ryżu
1 ząbek czosnku
1 jajko
1 kromka chleba tostowego
60 dag pomidorów
sól
pieprz
40 dag polędwiczek wieprzowych
2 łyżki oleju
200 ml bulionu
1 łyżka koncentratu pomidorowego
5 dag startego parmezanu
SPOSÓB PRZYRZĄDZANIA:
Ryż gotować 20 minut w dużej ilości osolonej wody na średnim ogniu. Odcedzić i dobrze osączyć na sitku. Przygotować masę ziołową. Zioła opłukać, osuszyć, kilka gałązek odłożyć do dekoracji, a od pozostałych oderwać listki i posiekać. Jedną szalotkę obrać. Pokroić na kawałki. Czosnek obrać, przecisnąć przez praskę. Chleb tostowy pokroić w małą kostkę.  Połowę oregano, posiekane zioła, czosnek chleb tostowy oraz szalotkę wymieszać z jajkiem, przyprawić do smaku solą i pieprzem (najlepiej świeżo zmielonym). Pomidory oraz pozostałe dwie szalotki pokroić w kostkę. Mięso pokroić na osiem kawałków. Olej rozgrzać na patelni, smażyć na nim mięso kilka minut na średnim ogniu. Przyprawić do smaku. Zdjąć z patelni. Na tym samym ogniu podsmażyć szalotki. Podlać bulionem, dodać pomidory, koncentrat pomidorowy i drugą połowę oregano, krótko zagotować przyprawić dość pikantnie solą i pieprzem. Mięso ułożyć w żaroodpornej formie, posmarować masą ziołową i posypać startym parmezanem. Wstawić do wcześniej nagrzanego piekarnika . steki zapiekać około 15 minut w temperaturze 200 stopni. Udekorować odłożonymi wcześniej świeżymi ziołami. Podawać z ryżem. Porcja dla czterech osób. Czas przygotowania około 50 minut. Jedna porcja to 380 kcal.

Domowe lody.

W dniu dzisiejszym przedstawiam przepis na lody domowe.
Mam nadzieję że bedą smakować .
Poniżej znajduje się rozpis składników.                  

Składniki:
-2 szklanki kremówski
-jajo
-2 żółtka
-pół szklanki cukru
-dodatki: po łyżce orzechów i migdałów
-pół łyżeczki moreli
-pół łyżeczki rodzynków
-łyżka startej czekolady
-łyżka kawy rozpuszczalnej
-kilka łyżek musu owocowego
Wykonanie:
Schłodzoną śmietankę ubić na sztywno. Jajo i żółtka utrzeć z cukrem na parze i połączyć z bitą śmietaną. Masę podzielić na 4 części. Jedną wymieszać z posiekanymi orzechami i migdałami, drugą z morelami, trzecią z czekoladą, czwartą z kawą (kawę rozpuścić w niewielkiej ilości wody). Kolorowe masy rozłożyć do pucharków i zamrozić. Polać musem owocowym.
                                                         
Życzę smacznego :)                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                     

Czerwone czy białe wino.

Zapewne każdy z was stał kiedyś przed sklepową półką z winami i zastanawiał się jakie wybrać – czerwone czy białe? Początkujący wielbiciele win znajdą poniżej kilka podpowiedzi…
Kolor jest pierwszą, najłatwiejszą do zauważenia cechą wina. Skąd się bierze? Jeśli do produkcji wina używany jest sok, w którego skład wchodzi skórka i nasiona, wtedy wino uzyskuje czerwoną barwę. Sok, który pochodzi z różnych części owocu posiada specyficzne garbniki, a dokładnie taniny. Są to substancje podobne do tych wyczuwanych w mocnej, przegotowanej herbacie. Z ich powodu czerwone wina z reguły są cięższe i mają bardziej złożony smak.

wino białe-czerwone







Głównym powodem dla którego powinno się znać podstawowe różnice między białym, a czerwonym winem jest stara zasada harmonizowania napojów i posiłków. Jeśli w restauracji zamówisz coś delikatnego i subtelnego, powinieneś unikać picia napoju o mocnym bukiecie, aby nie przytłumił smaku potrawy. I na odwrót – danie o silnym zapachu i zróżnicowanych smakach świetnie harmonizuje z mocnym, aromatycznym winem. Oczywiście przestrzeganie tej zasady nie jest obowiązkiem, a spożywanie posiłków powinno przynosić przede wszystkim radość łączenia i eksperymentowania. Niemniej jednak ma ona istotną zaletę – jest bardzo logiczna.

Jeśli zatem zdecydujemy się do niej stosować, powinniśmy wiedzieć, że białe wino najlepiej łączy się z białym mięsem, na przykład kurczakiem czy rybą, a czerwone wina najlepiej smakują z czerwonym mięsem. Kolejną regułą wynikającą z dbałości o dobre funkcjonowanie kubków smakowych jest kolejność serwowania win – najpierw zaczynamy od słabszych, a następnie przechodzimy do mocniejszych. Z tego powodu wina podawane jako aperitif mają zazwyczaj delikatny smak i lekką konsystencję, natomiast wina deserowe, takie jak porto, są ciężkie i bogate.

Picie zarówno czerwonego jak białego wina podwyższa poziom dobrego cholesterolu (HDL). Czerwone wino dzięki temu, że jest wytwarzane również ze skórek i pestek owoców, zawiera więcej antyoxydantów (jak revasterol) jednak naukowcy nieustannie spierają się o to, czy rzeczywiście ma ono lepszy wpływ na nasze zdrowie niż wino białe. Ponieważ ciągle pojawiają się  nowe badania, najlepiej byłoby uznać, że oba  rodzaje win są równie zdrowe.
Eksperci są bardziej zgodni jeśli chodzi o zawartość kaloryczną win. Wino czerwone zawiera zazwyczaj więcej kalorii niż wino białe. Duże znaczenie ma w tym wypadku również zawartość cukru i alkoholu. Im te wskaźniki są wyższe, tym bardziej kaloryczne jest wino.

Według większości wielbicieli win ich podstawową zaletą nie są jednak właściwości zdrowotne, ale to, że znakomicie poprawiają humor i nadają wyjątkowości nawet zwyczajnym daniom. Po za tym wypicie małego kieliszka wina przyczynia się do wytworzenia bardzo zdrowych hormonów szczęścia.

Bazylia.

W Indiach bazylia uważana była za roślinę o właściwościach niemal magicznych, miała bowiem chronić przed klątwą. W starożytnym Egipcie pojawiała się w rodowych herbach, a w niektórych częściach Meksyku do dzisiaj noszona jest w portfelach po to, aby przyciągała pieniądze i zapewniła wierność kochanki lub kochanka.
bazylia
Ponieważ zbliżają się walentynki trzeba dodatkowo wspomnieć, że dawniej we Włoszech bazylia symbolizowała miłość, a jeśli dama wystawiła doniczkę Bazyli w swoim oknie, był to znak, że ciepło przywita mężczyznę,  który stara się o jej względy. Bazylia była również prezentem jaki wręczało się na szczęście posiadaczom nowego domu - niektórzy wierzą, że przynosi szczęście również w biznesie. Liście bazylii posiadają odświeżający, anyżowy aromat i uwielbiają ciepłe promienie wakacyjnego słońca.
Jak poznać świeżą bazylię? Nie kupuj doniczkowej bazylii, jeśli liście są przywiędnięte albo znajdują się na nich czarne ślady.
Jak przechowywać bazylię? Liście świeżej bazylii mogą być zamrażane i przechowywane w tej formie nawet przez kilka tygodni. Innym sposobem przechowywania bazylii jest posypanie listków solą i zanurzenie w słoiku wypełnionym oliwą z oliwek. Taki słoiczek przez długi czas można przechowywać w lodówce, a bazylia nie utraci swoich właściwości. Suszone listki bazylii mają ciemny kolor i można je kupić w każdym sklepie, należy jednak pamiętać, że powinny być szczelnie opakowane i przechowywane w suchym, ciemnym miejscu.
Kulinarne inspiracje: Świeża bazylia uważana jest za idealne zioło uwydatniające smak pomidorów, ale można ją z powodzeniem łączyć także z cukinią, szpinakiem lub bakłażanem. Jeśli gotujemy zupę, bazylię powinniśmy wrzucić do garnka w ostatniej godzinie gotowania, ponieważ wtedy jej aromat najlepiej wydobędzie smak innych składników.
źródło: ronicinspirującedodatki.blogspot.com